SHS ČMS

Vstup pro registrované:

Předávání ceny

18. duben … Mezinárodní den památek a sídel (MDPS)

Den, kdy členské státy UNESCO organizují akce, které slouží k popularizaci a propagaci významu zachování památek a historických sídel v zájmu zachování kontinuity kultury a civilizace.

Poprvé byl tento den slaven v roce 1983 v Tunisu. Na návrh delegací Tunisu, Alžíru, Senegalu, Francie, Pákistánu, Mexika a Brazílie byla v Paříži v listopadu 1983 přijata Generální konferencí UNESCO rezoluce, jíž členské státy UNESCO vyhlásily 18. duben Mezinárodním dnem památek a sídel. V naší zemi se této iniciativy ujal Český národní komitét ICOMOS, který k příležitosti oslavy MDPS uspořádal v letech 1991-1995 semináře pro odbornou veřejnost.

Význam MDPS pro propagaci svých cílů a svého poslání si brzy po svém založení uvědomilo i SHS ČMS. Ale trvalo dlouhých pět let, než mohl být od roku 1996 každý 18. duben i v naší zemi spojován s prestižní oslavou svátku památek a historických sídel, při níž dochází ke šťastnému spojení oslavy MDPS s ceremonielem udělování cen za úspěšné počiny v oblasti péče o památky.

Dne 18. dubna ve Španělském sále Pražského hradu při setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, svolávaného ministry kultury a pro místní rozvoj, předsedou SHS ČMS a prezidentem Českého národního komitétu ICOMOS ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky, byla předána tato ocenění:

Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2012 a titul Historické město roku 2012

Jilemnice

 

Ocenění časopisu Moderní obec - Prachatice
 

________________________________________________________________________________________________________

 

Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2011 a titul Historické město roku 2011 - Uherské Hradiště

 

Ocenění časopisu Moderní obec - Havlíčkův Brod

 

Přehled výsledků regionálních kol soutěže o Cenu Programu regenerace za rok 2011, nominací na Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ za rok 2011 a další informace jsou zveřejněny na jiném místě těchto stránek zde.

 

Fotogalerie ze Španělského sálu Pražského hradu z předávání ceny za rok 2011 zde.

« předchozí stránka